Jakie dania zaliczane są do wyrobów garmażeryjnych?

Dodane przez: Agnes W: Category 1 Na: Komentarz: 0 Trafienie: 72

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie dania można zaliczyć do wyrobów garmażeryjnych? W Polsce ta dziedzina kulinariów ma swoje korzenie i oferuje wiele smacznych propozycji. Oto przegląd najbardziej znanych i cenionych potraw garmażeryjnych, które warto poznać i spróbować.

Jakie produkty należą do wyrobów garmażeryjnych?

Garmażerka to termin pochodzący od francuskiego słowa "charcuterie", które oznacza mięsne wyroby wędliniarskie oraz potrawy przygotowywane z mięsa. W Polsce garmażerka obejmuje szeroki wachlarz dań mięsnych, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne i popularne potrawy garmażeryjne, które zasługują na uwagę.

Pasztety to jedne z najbardziej rozpoznawalnych dań garmażeryjnych. Przygotowywane są z mielonego mięsa, podrobów, warzyw oraz przypraw, a następnie pieczone w specjalnych foremkach. W Polsce szczególnie cenione są pasztety drobiowe, wieprzowe czy z wątróbki. Pieczenie to natomiast dania mięsne, które przyrządzane są na różne sposoby, np. pieczeń wieprzowa z warzywami czy pieczony schab. Zajmując się dystrybucją garmażerki w Warszawie, zauważamy, że ten rodzaj cieszy się bardzo dużą popularnością.

Galantyny to potrawy z mięsa, ryb lub drobiu, które przygotowuje się przez gotowanie w galarecie. Najbardziej popularne są galantyny drobiowe oraz wieprzowe. Baleron to natomiast rodzaj wędzonej szynki, która jest charakterystyczna dla polskiej garmażerki. Przygotowywana jest z mięsa wieprzowego, a jej smak zawdzięcza długiemu procesowi wędzenia.

Klopsiki i pulpety to kolejne dania garmażeryjne, które cieszą się dużą popularnością w Polsce. Klopsiki przygotowuje się z mięsa mielonego, jajek, bułki tartej oraz przypraw, a następnie smaży na patelni lub dusi w sosie. Pulpety natomiast gotuje się w bulionie lub sosie pomidorowym. Oba dania mogą być podawane zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Zrazy to potrawa przygotowywana z plastrów mięsa (najczęściej wołowego), które są nadziewane farszem (np. pieczarkami, boczkiem czy ogórkiem kiszonym) i zwijane w ruloniki. Następnie zrazy dusi się w sosie, aż do uzyskania miękkości. Rolady to podobne danie, jednak przyrządzone z mięsa drobiowego lub wieprzowego. W Polsce popularne są rolady z kurczaka czy indyka.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień